Ve čtvrtek 25. června se ve škole konala poslední akce tohoto školního ruku a tou byla sportovní soutěž. Běh na 60 metrů a hod kriketovým míčkem jsme absolvovali na obecním hřišti, na školním hřišti pak žáci skákali do dálky a šplhali na tyči.
V pondělí 22. června proběhla v naší škole soutěž To dovedu já. Každý z žáků ukázal, v čem je dobrý a co umí - přednášet básně, zpívat, hrát na hudební nástroje, skákat přes švihadlo, kopat s míčem, skládat z Lega, modelovat.....
Ve čtvrtek 18. června jsme jeli na exkurzi do zahradního areálu Rozmarýnek, který se nachází v Petrávči u Velkého Meziříčí. Mladší žáci se zúčastnili vzdělávacího programu s názvem Kam zvířátka chodí spát, ve kterém se hravou formou seznámili se zvířátky z naší okolní přírody a s jejich pelíšky. Starší žáci se zúčastnili programu s názvem Co roste v přírodní zahradě, kde za pomoci svého čichu a zraku objevovali v zahradě bylinky. V areálu jsme navštívili hobití domeček, oslici Emu, králíky a slepice. Zahrada manželů Rozmarýnových ve krásná a celé dopoledne jsme si užili.
Ve středu 10. června se naši žáci zúčastnili výchovně vzdělávacího programu s názvem S lesníkem do lesa. Program vedli členové ČMMJ - paní Silvie Klusáčková, paní Ludmila Jašová a pan Pavel Berka a ti s sebou převezli zástupce čtyřnohých mazlíčků - barvářku Belísku a dva švýcarské honiče Fany a Dorýska. Žáci se během programu dozvěděli spoustů zajímavostí z práce myslivců - péči o zvěr, ochraně přírody, péči o honidbu, regulaci a lovu, chovu psů. Také si prohlédli a osahali lovecké trofeje, kostry lebek, zuby, kožešiny ondatry, nutrie, tchoře, lasičky, slyšeli zvuky vábniček a celý program byl provázen hrou na lesní rohy - signály a hlaholy sloužící ke komunikaci a řízení chodu honu a skladby hrané k poctě ulovené zvěře.
V úterý 9. června se naši třeťáci, čtvrťáci a páťáci vydali na výlet, ale tentokrát na kolech. Trasa výletu vedla přes Závist, Netín, Olší nad Oslavou, nazpět do Laviček. Počasí nám přálo a výlet se vydařil.
Ve středu 3. června jsme jeli na školní výlet, jehož cílem byla Bystřice nad Pernštejnem. První zastávka nás zavedla do Centra Eden, kde jsme absolvovali program - komentovanou prohlídku areálu, poté jsme nakoupili suvenýry a děti se vyřádily v odpočinkovém centru. Další zastávka nás zavedla do parku miniatur. Dětské hřiště jsme museli, z důvodu nepříznivého počasi, vynechat. Poslední zastávkou byla rozhledna Karasín. Deštivé počasí nám nezkazilo náladu a výlet jsme si užili.
Na pondělí 1. června jsme pro děti k jejich svátku připravili program na protažení těla a opékání buřtů na školní zahradě. Program Zdravá záda vedla fyzioterapeutka Ing. Tereza Drápelová a protože nám nepřálo počasí, cvičení i opékání buřtů jsme přesunuli do tříd, jen buřty jsme opekli na elektrickém grilu.
V pátek 29. května naši čtvrťáci a páťáci absolvovali praktickou část dopravní výchovy na dopravním hřišti ve Velkém Meziříčí pod vedením lektorů Dózy SVČ. Tato praktická část navázala na podzimní teoretickou přípravu ve škole. Na hřišti žáci nejprve napsali testy z pravidel silničního provozu a poté je čekala jízda na kole, kterou pečlivě hodnotili zástupci městské policie z Velkého Meziříčí. Kdo zdárně zvládl testy i jízdu, získal Průkaz cyklisty.
V pátek 15. května jsme se v Závisti zúčastnili vzdělávacího programu, který vedla paní Drahoslava Smejkalová a věnoval se první pomoci. Žáci se dozvěděli a zopakovali si základy ošetření drobných poranění, zlomenin, popálenin, pádů z výšky, úrazy elektrickým proudem, prakticky si vyzkoušeli masáž srdce a práci s obvazy - ošetření ran. Zopakovali si také důležitá telefonní čísla a prakticky jsme zkusili aplikaci Záchranka v mobilu. Paní Smejkalové děkujeme za vstřícnost, ochotu a profesionalitu.
V úterý 5. května si děti připravily pásmo k svátku maminek - recitovaly básničky, hrály pohádky, cvičily, tančily a závěr besídky zakončily písničkami a přáním pro maminky.
V rámci plnění školního projektu Žďársko jsme se ve čtvrtek 30. dubna vydali toulat do Balinského údolí. Z Velkého Meziříčí jsme šli pěšky krásným údolím řeky Balinky a naše putování jsme zakončili ve mlýnu v Balinách, kde jsme si opekli špekáčky, koupili zmrzlinu a užili si krásné prosluněné dopoledne.
V pátek 10. dubna jsme se zapojili do krajského projektu Čistá Vysočina a uklízeli jsme odpad podél komunikací v obci Lavičky a Závist.
V pátek 6. března jsme ve škole uspořádali mezitřídní soutěž s názvem Recitační přehlídka. Každý žák si připravil a přednesl naučenou báseň.
V úterý 17. února jsme jsme se konečně dočkali, přes noc napadl sníh, dopoledne teplota nad nulou, svítilo slunce a my mohli uspořádat na školní zahradě soutěž ve stavění ze sněhu. Navštívili nás také školkáčci, kteří si vypravili na masopustní průvod.
Ve čtvrtek 5. února jsme se zúčastnili v JC ve Velkém Meziříčí koncertu hudební skupiny čtyř violoncellistů Cello Republic. Poslechli jsme si skladby různých hudebních žánrů - od klasiky, přes hudbu z filmů, muzikálů i rocku. Během koncertu jsme se dozvěděli zajímavosti o hudebním nástroji - violoncellu, vše vedeno hravou a zábavou formou.
29. ledna se naši žáci zúčastnili hodinového vzdělávacího programu s názvem Zdravá záda, který vedla fyzioterapeutka Ing. Tereza Drápelová. Žáci se seznámili s různými pomůckami na cvičení, prošli si dráhu na držení rovnováhy těla a stimulaci plosek nohou a zacvičili si na podložce s overbally.
Poslední školní den roku 2025 jsme v rámci plnění školního projektu navštívili jezdeckou stáj Reja na Loupežníku. Žáci se během exkurze dozvěděli zajímavosti a novinky o jezdecké stáji a o koních, mohli si koně vyhřebelcovat a také se mohli na koních svézt. Paní Štěpánce Benáčkové děkujeme za ochotu a vstřícnost. Exkurzi jsme spojili se cvičením v přírodě, proto jsme cestu zpět do školy absolvovali pěšky.
Ve čtvrtek 18. prosince se žáci 1. a 2. ročníku zúčastnili v Mateřské škole pohádky Krtek a Vánoce. Pohádku zahrála s plyšovými loutkami paní Šárka Svodobová a děti si v ní zahrály na rytmické nástroje a společně zazpívaly vánoční koledy. Tato akce byla pro žáky naší školy placena ze sponzorských finančních darů.
V pondělí 15. prosince se žáci zúčastnili vzdělávacích programů s názvem Poselství křesťanských Vánoc, které vedl pan J. Drlíček. Žáci 1. a 2. ročníku se zážitkovou formou seznámili s příběhem narození Ježíška v Betlémě za svitu kvězdy, která všechny vedla. Starší žáci si pomocí prezentace rozšířili znalosti místa i země, kde se biblický příběh stal. Objevíli původ a smysl stavění betlémů i jednotlivé postavy, které jsou jeho součástí.
V úterý 9. prosince jsme pro veřejnost uspořádali ve škole vánoční besídku. Žáci recitovali básničky, cvičili, zahráli pohádky a vánoční hru, hráli na hudební nástroje a závěr patřil vánočním písním.
V pátek 5. prosince naši školu navštívil svatý Mikuláš s andílky a početnou skupinou čertíků a přinesli dětem nadílku.
Ve čtvrtek 27. listopadu za námi do školy přijeli pan Drahotský a paní Smékalová s hudebním programem s názvem Tiše, děti, dívejte se, co zvířátek žije v lese. Při vystoupení zpívali své vlastní písničky o zvířatech v našich lesích. Každou písničku hráli na různé hudební nástroje, žáci viděli a slyšeli hru na lesní roh, kapesní trubku, fagot, dudy, cimbál, kytaru, violoncello, harmoniku, klávesy a cajon.
V pátek 7. listopadu jsme v mateřské škole navštívili program o zvířatech. Program vedl pan Hořák a spolu s manželou nám představili a ukázali zvířata z jejich záchranné stanice. Žáci se dozvěděli, jak se mají o zvířata starat, která jsou vhodná jako domácí mazlíčci a která nikoli. Mohli si zvířata prohlédnou i pohladit. Viděli jsme ježka bělobřichého, sovu pálenou, chameleona jemenského a pardálího, štíra, korálovky sedlaté a šneky africké.
Ve čtvrtek 30. října navštívili žáci 4. a 5. ročníku Domov pro osoby se zdravotním postižením v Měříně. Denní stacionář si prohlédli a poté si mohli pod vedením paní Hladíkové vytvořit výrobek z keramické hlíny /svícen, vázu, misku, čerta/. Děkujeme za vstřícnost a ochotu.
V rámci plnění školního projektu Žďársko jsme 14. října jeli na exkurzi do Žďáru nad Sázavou, kde jsme navštívili poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a vodní nádrž Pilská.
Ve středu 8. října se v naší škole konaly programy primární prevence pod vedením paní nprap. Lenky Prokopové z Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina. Cílem těchto programů je vést žáky k bezpečnému chování, zodpovědnému jednání a předcházení rizikovým situacím.
V úterý 7. října se žáci 4. a 5. ročníku zúčastnili teoretické části dopravní výchovy. Výuku vedla lektorka Dózy SVČ Velké Meziříčí a žáci si během tří vyučovacích hodin osvojovali pravidla bezpečného pohybu na pozemních komunikacích a získané znalosti si ověřili v testech. Na teoretickou část navazuje praktický výcvik, který bude probíhat na dopravním hřišti na jaře 2026. Po splnění testu a závěrečné jízdy mohou žáci získat Průkaz cyklisty.
V pátek 25. září jsme pro žáky uspořádali sportovní soutěž. Počasí nám nepřálo, a proto jsme soutěžili jen ve dvou discipilnách - běhu na 60 m a hodu kriketovým míčkem.
11. září jsme v Horáckém divadle v Jihlavě zhlédli pohádkový příběh o dřevěném panáčku Pinocchiovi.
Ve čttvrtek 4. září se naši žáci zapojili do krajského projektu s názvem Den prevence, který vedli lektoři ČČK ze Žďáru nad Sázavou. Žáci se na jednotlivých stanovištích dozvěděli, jak se mají chovat při popravní nehodě, jak nebezpečné jsou drogy, co dělat, když se člověk dusí, naučili se ošetřovat a obvazovat rány, zastavovat krvácení, fixovat ruku a nohu, dělat masáž srdce.

| Základní škola Lavičky příspěvková organizace Lavičky 62 594 01 Velké Meziříčí tel: 566 522 761 IČO: 75022265 |
![]() |
![]() |