Dnes je úterý 16.04.2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf

Naše škola

Základní škola Lavičky, okres Žďár nad Sázavou, příspěvková organizace, je malá venkovská škola málotřídní, postavená a otevřená v roce 1906. Poskytuje základní vzdělávání a základy vzdělání 1. stupně pro 80 dětí ve věku od šesti do jedenácti let.

Škola je umístěna v krásném místě Vysočiny. Její výhodná poloha umožňuje dobré autobusové spojení dojíždějícím dětěm z okolních vesnic.

Budova je dvoupodlažní. V přízemí se nachází jedna kmenová třída. Dále také školní družina, která využívá pro svoji činnost vhodné oddělené prostory, a tak jsou přístupny všem. V těchto prostorách je zároveň i koutek pro relaxaci. V přízemí také nalezneme šatny, kabinet učebních pomůcek a plynovou kotelnu.

Druhé podlaží má vedle ředitelny a sociálního zařízení dvě kmenové třídy. V části jedné učebny jsou umístěny počítače sloužící k výuce. Všechny jsou připojen k vysokorychlostnímu internetu.  V roce 2011 jsme získali dotace z EU a byly zakoupeny dvě nové interaktivní tabule, kopírka s tiskárnou, pět nových počítačů a dva notebooky.

V roce 2010 došlo k předání bytu v prostorách školy a začala jeho rekonstrukce. Od září 2011 jednu místnost využíváme jako knihovnu. V září 2012 jsme nově otevřely prostory pro školní družinu a šatnu. V době letních prázdnin 2014 byla vyměněna okna v prvním poschodí. V roce 2015 byly zrekonstruovány dívčí a chlapecké toalety a vybudovány nové hygienické koutky ve třídách. V roce 2017 bylo vedle školy zřízeno nové parkoviště.

Během letních prázdnin 2018 byly vyměněny radiátory a celé vedení topení, proběhla rekonstrukce kabinetu a výmalba školy a bylo upraveno okolí parkoviště a školního dvora osázením keřů.

Ve školním roce 2019/2020 došlo k výměně  počítačového vybavení - bylo zakoupeno 11 nových počítačů a 2 notebooky.

V červnu a v červenci 2021 bylo ze vstupu do sklepních prostor školy vybudováno nové sociální zařízení pro školní družinu.

V červnu a v červenci 2022 byly opraveny střešní podhledy a venkovní stěny a celá budova získala novou barvu.

Ve školním roce 2022/2023 jsme na školním pozemku vybudovali přírodní zahradu a ohniště a žákům byl ze sponzorského daru zakoupen pinpongový stůl. O letních prázdninách byla položena nová dlažba na chodbách školní budovy.

Škola má světlé, čisté a estetické prostory. Na jejím vzhledu se podílejí všichní zúčastnění, neboť si chtějí vytvořit pěkné pracovní prostředí. Prostory pro výuku jsou dostatečné, každá třída má hrací koutek a prostor pro relaxaci o přestávkách.

Pro neřízenou pohybovou aktivitu během velkých přestávek slouží oplocený zatravněný pozemek a školní hřiště, které je také využíváno v hodinách tělesné výchovy. Součástí školního pozemku jsou záhony určené pro pěstitelství v pracovních činnostech.

Základní škola nemá vlastní jídelnu, děti se stravují ve školní jídelně Mateřské školy Lavičky, příspěvková organizace.